Tradicionalna hrvatska i mediteranska brodogradnja
Zdravi bili!

Molim vas, prijavite se ili registrirajte kako biste mogli koristiti sve mogućnosti foruma.
Želim vam ugodno provedeno vrijeme na forumu.
Pretraľnik

Display results as :

Rechercher Advanced Search

Latest topics
» Putnički brod "Premuda" ex "Tuzla"
by Dida Yesterday at 7:06 pm

» Š.B. Jadran, M 1:100
by Dida pet lip 23, 2017 10:14 am

» M/B "Tijat" M/B "Karlovac
by Gundo pet lip 16, 2017 7:09 pm

» Krstarenje rijekom Savom i Kupom
by stari ned lip 11, 2017 7:02 am

» Pozdrav iz Bakra
by Dida uto lip 06, 2017 11:21 pm

» mtb VOSPER late armament
by Tomislav Viljetić uto svi 23, 2017 1:42 pm

» Trup broda od slojeva dašćica
by Dida ned svi 21, 2017 9:27 am

» Brazilac
by Dida čet svi 18, 2017 6:58 pm

Najnovije poruke

CAD i 3D

Jedra i snast

Bragoc u radu

Gajeta u radu

Leut u radu

Bracera u radu

Trabakul u radu

Gotove makete

Affiliates
free forum

City of Ragusa

Prethodna tema Sljedeća tema Go down

City of Ragusa

Postaj by andro2 on uto stu 15, 2016 11:21 am

Mislim da sam potrošio više vremena na izradi makete u mjerilu 1:15 nego što je trebalo Nikoli Primorcu da uredi City of Ragusa i stigne do Amerike. Rezultat je na ove dvije slike.
Pripremio sam i ostalih dvadesetak fotografija od početka do kraja izrade, ali ih nisam uspio poslagati u slideshow (ili ne kopčam postupak, ili predugo traje pa sam odustao).
Pozdrav, Andro
 [You must be registered and logged in to see this image.][You must be registered and logged in to see this image.]
andro2
Razvodnik
Razvodnik

Hrvatska
Google Chrom
Član od : 28.02.2015
Dob : 67
Sjedište : Dubrovnik

[Vrh] Go down

Re: City of Ragusa

Postaj by Dida on uto stu 15, 2016 5:38 pm

Zgodan brodić. Smile
Nije važno koliko dugo si ga radio, već da dobro izgleda. A izgleda!

Dida
Kapetan korvete
Kapetan korvete

Hrvatska
Mozzila Firefox
Član od : 20.07.2013
Dob : 76
Sjedište : Sisak

[Vrh] Go down

Postaj by Nonić on uto stu 15, 2016 8:55 pm

Bravo Andro,još kad bi nekako ubacili onih dvadesetak slika,bilo bi super.Koje su osnovne dimenzije ove barke.Je li to,nešto se prisjećam.ona barka koja je bila izložena u nekom engleskom muzeju i uništena tijekom rata?

Nonić
Stožerni narednik
Stožerni narednik

Hrvatska
Mozzila Firefox
Član od : 28.07.2013
Sjedište : Rabac

[Vrh] Go down

Postaj by andro2 on sri stu 16, 2016 9:39 pm

Nadam se da ću uskoro staviti sve slike koje sam pripremio.
Za sada evo nekoliko rečenica o City-ju of Ragusa:
Postoji dosta tekstova o putovanju kapetana Nikole Primorca od Liverpoola do Amerike i nazad. Osim što su vijesti o putovanju objavljivane u tadašnjem dnevnom tisku u Engleskoj i Americi, svoje viđenje cijele te avanture su objavljivali i neki naši pomorci i novinari tijekom XX vijeka. Također, u Bostonu je objavljen i brodski dnevnik s detaljnim opisom putovanja do Amerike, ali taj tekst nisam uspo nabaviti. Ja mislim da je avantura kapetana Primorca najkvalitetnije prikazana u jednom od poglavlja knjige A Speck on the Sea Williama H. Longyarda (cijelu knjigu sam „skinuo“ na internetu 2014.godine). U Pomorskom muzeju u Dubrovniku sam prije nekoliko godina doznao da se radi na stručnoj obradi cijele priče, ali mislim da ta disertacija još nije gotova.
Jedina fotografija City of Raguse je otisnuta na kartonskoj posjetnici koju su prodavali u rujnu 1870.u Bostonu i na omotu brošure The thrilling log of the little boat koju je izdao bostonski The pilot press 1870.godine.
Pored fotografija ne bi trebalo zanemariti ni ilustracije objavljene u raznim novinama (posebno kada se zna da su tadašnji crtači bili dosta precizni kada su crtali detalje broda). Na tim crtežima se vide i neke razlike, a ja mislim da se je radilo o usavršavanjima učinjenima za vrijeme testiranja broda prije polaska na putovanje. Kad se je poslije pisalo o cijeloj avanturi, onda su u novine „ubacivane“ bilo koje slike do kojih se je moglo doći.
Ono što se u svim tekstovima spominje je da je kap. Primorac kupio rashodovani čamac za spašavanje tipa "whaler", preklopne gradnje, odličnih karakteristika, s „dva pramca“, dugog i dosta plitkog trupa, dug 20 stopa (6,02 m), širok 6 stopa (1,83 m) i visine palube 2 stope i 10 inča (0,86 m). Na „whaler“ je postavljena paluba u cijeloj duljini, napravljena kabina i podignuta bočna oplata. Ugrađena su dva jarbola i jedra "yawl rigged" ili "ketch riggid" (kako navodi Longyard), a ja vjerujem da su kap. Primorac i Buckley zamislili nešto između toga.
Kako su dimenzije trupa precizno navedene, usporedio sam ih sa "whalerima" raznih veličina i oblika koje je za mornaričke potrebe propisivao engleski Admiralitet ( The BOATS of MEN of WAR – Commander W.E. MAY) i „whalerima“ prikazanim u The Story of Sail – Veres Laszlo & Richard Woodman. Kada sam pronašao linije trupa koje najbolje odgovaraju zadanim dimenzijama izradio sam „radionički“ nacrt u Auto cad-u. NAŽALOST, JOŠ NE ZNAM KAKO GA STAVITI UZ OVAJ TEKST.
Kad je riječ o bojama, negdje piše „bijeli brod sa crvenim dnom“, što je moglo biti i kasnije, u vrijeme dok su CITY OF RAGUSA prikazivali po raznim sajmovima, ali meni su najprihvatljivije boje prikazane na  slici iz Pomorskog muzeja u Greenwichu (svijetlo siva s tamno crvenim dnom). Na slici je američka zastava (na mome City-ju ima samo 37 zvjezdica), engleska zastava (jer je City dobio dozvolu za isplovljavanje u Liverpoolu) i plamenac na kome piše CITY OF RAGUSA.
Kada se radi o jedrilju, dosta sam koristio knjige Rigging period ship models – Lennarth Petersson i Masting & rigging – Harold A. Underhill, ali bih najviše volio da sam pri ruci imao nekog iskusnijeg jedriličara (za maketu u mjerilu 1:15 treba staviti svu pomičnu i nepomičnu oputu ali nikad nema dovoljno mjesta za sve bitve i kavije).
Pozdrav, Andro
andro2
Razvodnik
Razvodnik

Hrvatska
Google Chrom

[Vrh] Go down

Postaj by andro2 on pet stu 18, 2016 9:35 am

Evo, ovako sam ja to radio.
Ne znam staviti i nacrt u Auto-cadu, ali ako vam treba mogu ga poslati u att na e-mail. Samo mi pošaljite poruku na andrej.napica@gmail.com.
Pozdrav, Andro

[You must be registered and logged in to see this image.][You must be registered and logged in to see this image.][You must be registered and logged in to see this image.][You must be registered and logged in to see this image.][You must be registered and logged in to see this image.][You must be registered and logged in to see this image.][You must be registered and logged in to see this image.][You must be registered and logged in to see this image.][You must be registered and logged in to see this image.][You must be registered and logged in to see this image.][You must be registered and logged in to see this image.][You must be registered and logged in to see this image.][You must be registered and logged in to see this image.][You must be registered and logged in to see this image.][You must be registered and logged in to see this image.][You must be registered and logged in to see this image.][You must be registered and logged in to see this image.][You must be registered and logged in to see this image.][You must be registered and logged in to see this image.][You must be registered and logged in to see this image.][You must be registered and logged in to see this image.]
andro2
Razvodnik
Razvodnik

Hrvatska
Google Chrom

[Vrh] Go down

Postaj by Sponsored content

Sponsored content